Wzmocnienie potencjału imprezy muzealnej „Na św. Marcina Najlepsza Pomorska Gęsina” dofinansowano z KPO

Zadanie dofinansowane z Krajowego Planu Odbudowy. GRANTY 2024. A2.5.1: Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju. Ogłoszonym przez: KPO Kultura

Nazwa zadania: Wzmocnienie potencjału imprezy muzealnej „Na św. Marcina Najlepsza Pomorska Gęsina

Wartość dofinansowania: 26 560,00 zł

całkowity koszt zadania: 33 200,00 zł

OPIS PRZEDSIĘWZIĘCIA:

Wzmocnienie potencjału imprezy muzealnej „Na św. Marcina Najlepsza Pomorska Gęsina”.

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie od początku swojego funkcjonowania tj. 2008 r. przyjęło za cel m.in. powrót do hodowli charakterystycznych dla terenu Pomorza ras zachowawczych min. gęsi pomorskiej. Promocja odbywa się poprzez m.in. organizację corocznej listopadowej imprezy plenerowej „ Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina”. Celem przedsięwzięcia jest odrodzenie nie tylko kulinarnych aspektów kulturowych imprezy, lecz również niezwykle ważnej oprawy, składającej się na obrzędy i tradycje ściśle związane z gęsią pomorską. Podczas imprezy zaprezentowane będą widowiska -„darcie pierza”, „prządki”, potańcówki…. Efektem będzie wzmocnienie potencjału turystycznego i gospodarczego Pomorza.

Wydarzenie „Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina” odbędzie się w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie – Oddziale Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku (Muzeum na Wolnym Powietrzu), w dniach 9,10,11 listopada.

Organizowane od 16 lat, już teraz rok rocznie przyciąga kilkanaście tysięcy turystów zainteresowanych lokalnymi wyrobami z gęsi pomorskiej. Celem przedsięwzięcia jest uzupełnienie imprezy o utracone tradycje wokół gęsi pomorskiej. Zaprezentowane zostaną widowiska związane z dawnymi zwyczajami początku XX w., kiedy na Pomorzu istniał zwyczaj jesiennych spotkań kobiet zasiadających wspólnie przy darciu pierza, czy kołowrotkach. Pokazom przędzenia i darcia pierza towarzyszyć będzie formacja śpiewacza, która przypomni pieśni z odrębnych regionów naszego kraju, ponieważ po 1945 r. na Pomorze przybyła ludność z różnych regionów Polski. Zwyczaj darcia pierza, czyli oddzielania chorągiewek z gęsich piór od stosin, w celu zebrania miękkiego puchu przeznaczonego na poduchy i pierzyny znany był zarówno na ziemiach polskich, jak niemieckich. Obok prządek był to jeden z najbardziej wyczekiwanych przez kobiety jesiennych i zimowych zwyczajów. Widowiska odbywać się będą w naturalnym środowisku wiejskich chałup. Zorganizowane zostaną tradycyjne potańcówki przy muzyce na żywo, których celem jest integrowanie społeczności przy jednoczesnym poznawaniu polskiego dziedzictwa tanecznego. Z wydarzenia zostanie zrealizowany film, który posłuży w celach edukacyjnych i promocyjnych.