24 marca 2024

Obchody Niedzieli Palmowej w muzeum w Swołowie są znakomitą okazją do zagłębienia się w symbolikę oraz charakter obrzędowości wielkanocnej. Pomagają nam poznać i lepiej zrozumieć zarówno te dawne, pielęgnowane przez wiele pokoleń, tradycje i zwyczaje, jak i te, które tworzymy dziś.

Niedzielę Palmową w Swołowie rozpoczyna uroczysta Msza Święta w Kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z udziałem chóru Pasjonata, a po zakończeniu Mszy odbywa się procesja z palmami do siedziby muzeum.

Przez cały dzień w muzeum odbywają się pokazy i warsztaty dla dzieci związane z tradycjami i obyczajami wiosennymi i wielkanocnymi tj. wypiekanie pieczywa obrzędowego, wykonywanie baranków cukrowych, ozdób z siana, malowania pisanek, wykonywanie palm wielkanocnych i inne.

Wydarzeniu zawsze towarzyszy kiermasz rękodzieła z wielkanocnymi ozdobami oraz targ produktów wielkanocnych, czyli  stoiska kulinarne przygotowane przez koła gospodyń wiejskich oraz lokalnych amatorów dobrego smaku: swojskie wędliny, pasztety, kiełbasy, żur, jaja, wielkanocne baby, mazurki, domowy chleb, masło i inne ekologiczne specjały na miejscu i na wynos.

Niedziela Palmowa w Swołowie odbywa się w namiocie halowym.

W Niedzielę Palmową odbywa się również rozstrzygnięcie i podsumowanie Pomorskiego Konkursu na Tradycyjną Palmę Wielkanocną. Palmy do konkursu może zgłosić każdy, według zasad zawartych w regulaminie konkursu.