Niedziela Palmowa

24 kwietnia

Obchody Niedzieli Palmowej w muzeum w Swołowie są znakomitą okazją do zagłębienia się w symbolikę oraz charakter obrzędowości wielkanocnej. Pomagają nam poznać i lepiej zrozumieć zarówno te dawne, pielęgnowane przez wiele pokoleń, tradycje i zwyczaje, jak i te, które tworzymy dziś.

Niedzielę Palmową w Swołowie rozpoczyna uroczysta Msza Święta w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z udziałem chóru Pasjonata, a po zakończeniu Mszy odbywa się procesja z palmami do siedziby muzeum.

Przez cały dzień w muzeum odbywają się pokazy i warsztaty dla dzieci związane z tradycjami i obyczajami wiosennymi i wielkanocnymi tj. wypiekanie pieczywa obrzędowego, wykonywanie baranków cukrowych, ozdób z siana, malowania pisanek, wykonywania palm wielkanocnych i inne.

Imprezie zawsze towarzyszy kiermasz rękodzieła oraz targ produktów wielkanocnych, czyli  stoiska kulinarne przygotowane przez koła gospodyń wiejskich oraz lokalnych amatorów dobrego smaku – swojskie wędliny, pasztety, kiełbasy, żur, jaja, wielkanocne baby, mazurki, domowy chleb, masło i inne specjały.

W Niedzielę Palmową odbywa się również rozstrzygnięcie i podsumowanie Pomorskiego Konkursu na Tradycyjną Palmę Wielkanocną.