SWOŁOWO

Obiekty we wsi

ZAGRODA Nr 7

W pierwszej połowie XIX wieku było tu jedno z 15 dużych gospodarstw, należące do Petera Albrechta II. W 1862 roku właścicielem gospodarstwa był Peter Albrecht - syn poprzedniego, posiadający 197,64 morgi ziemi ( 50,5 ha). W 1910 roku w zagrodzie było siedem budynków: dom, stodoła ze stajnią, wozownia, budynek bramny, obora, piekarnia z piwnicą , szopa na drewno. Od 1913 roku właścicielem był Friedrich Albrecht.

W 1967 roku w zagrodzie wybuchł pożar. Spaliły się chlewy i wschodnia część budynku bramnego. Najstarszym budynkiem jest dziś duża, ryglowa stodoła po zachodniej stronie, szczytem do drogi. Na belce wrót umieszczono napis: "B.H.P.A.+B.M.....14 ten M...1846" (inwestor P.A.). Ta duża stodoła została rozbudowana pod koniec XIX wieku. Wjazd do zagrody wiedzie przez budynek bramny o mieszanej konstrukcji i latach budowy. Na lewym słupie wjazdu zachował się napis: "Bauherr P.Albrecht Bauer" (inwestor P.Albrecht - chłop). Jest to element ze starszego budynku, w którym parter wymieniono na murowany z cegły pod koniec XIX wieku. Z tego czasu jest również parter po wschodniej stronie, wyższe partie pobudowano współcześnie, po pożarze. Nowe są również budynki inwentarskie stojące po wschodniej stronie podwórza. W głębi postawiono w 1905 roku dom w stylu historycznym.

W sadzie domu stoi budynek pomocniczy z połowy XIX wieku.

Teren prywatny.

Strona internetowa została wykonana dzięki funduszom Unii Europejskiej. Copyright © 2006 - 2020, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku