SWOŁOWO

Obiekty we wsi

ZAGRODA Nr 6

Pierwotnie było tu jedno z 15 dużych chłopskich gospodarstw. W pierwszej połowie XIX wieku od drogi stał budynek bramny połączony z chlewami. Po stronie zachodniej jest duża wybudowana w pierwszej połowie XIX wieku. Na belce nad wrotami w podwórzu umieszczono napis: ".M. Brendenburg. B.H. Den 26 ten Juny 1822. M. Steinfeld B.M." (inwestor - M. Brendenburg. 26 czerwiec 1822, budowniczy M. Steinfeld). Na początku i końcu inskrypcji umieszczono zdobniczy motyw pomorski - słońce. W 1922 roku do północnej ściany szczytowej dobudowano klepisko z chlewem i pomieszczeniem magazynowym na piętrze. Na belce nad wrotami wycięto napis: "B.H.F.A. 1922. B.M.A.V." (inwestor F.A. 1922 budowniczy A.V.).

W 1910 roku właścicielem zagrody był Peter Albrecht. Od 1913 roku Friedrich Albrecht, który rozbudował stodołę. W zagrodzie były wówczas mieszkania dla pracowników najemnych. Naprzeciwko wjazdu, w głębi podwórza stoi dom, którego zewnętrzne ściany wymurowano z cegły ceramicznej. Wewnątrz zachowano ryglową konstrukcję z XVIII wieku. Pierwotny dom nie miał kominów, a dym unosił się do powały stropowej umieszczonej na wysokości około 4 m od ziemi. Osmalał górną część budynku.

Od 1958 roku właścicielami zagrody jest rodzina Zębackich.

W 1970 roku stary zniszczony już ryglowy budynek bramny rozebrano i w tym miejscu pobudowano murowany.

Teren prywatny.

Strona internetowa została wykonana dzięki funduszom Unii Europejskiej. Copyright © 2006 - 2020, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku