SWOŁOWO

Obiekty we wsi

ZAGRODA Nr 4

W pierwszej połowie XIX wieku zagrodę tworzyło pięć budynków rozmieszczonych wokół kwadratowego podwórza. Najstarszą była ryglowa stodoła zbudowana w XVIII wieku, stojąca po zachodniej stronie zagrody. Jej konstrukcję i sposób wypełniania ścian widać od drogi. Na belce nad wrotami wjazdowymi umieszczono napis: "+ANNO 1731*DEN MAI+V.S.".

W roku 1978 zniszczoną konstrukcję od podwórza zastąpiono ścianami murowanymi. Stodoła, mocno zniszczona na zewnątrz jest najstarszym datowanym budynkiem chłopskim we wsi.

W drugiej połowie XIX wieku właścicielem zagrody był Joachim Wockenfuss posiadający 96,04 morgi (około 24,5 ha) ziemi. Najpewniej to on zbudował murowany dom stojący w głębi podwórza. W 1910 roku, poza stodołą, którą rozbudowano w XIX wieku w kierunku północnym, inne budynki były już nowe. Właścicielami byli Friedrich Schulz i Emilia z d. Albrecht.

W 1921 roku spłonął dom i obora. Dom odbudowano według dawnego planu. Od drogi zachował się ryglowy budynek bramny z połowy XIX wieku. Od 1957 roku właścicielami zagrody jest rodzina Chwałów.

Teren prywatny.

Strona internetowa została wykonana dzięki funduszom Unii Europejskiej. Copyright © 2006 - 2020, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku