Aktualności

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |

Ferie Zimowe 2020
05 Stycznia 2020
FERIE ZIMOWE W SWOŁOWIE
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza na zajęcia muzealne w czasie ferii zimowych. Do wyboru lekcje z naszej oferty edukacyjnej:
ZWIERZĄTKA W ZAGRODZIE
Poznajemy zwierzęta mieszkające w muzeum, czyścimy konie, głaszczemy owce, karmimy gęsi, wybieramy jajka z kurnika, ścielemy słomą, uzupełniamy paszę i wodę w korytkach ( podczas zajęć dzieci powinny być zaopatrzone w odpowiednią odzież, która może ulec zabrudzeniu
czas trwania: 1,5 h
wiek: 6+

100 LAT ZATRZYMANY CZAS – CZYLI ŻYCIE W WIEJSKIEJ ZAGRODZIE NA POCZĄTKU XX w.
Odtwarzamy życie bogatej pomorskiej wsi sprzed 100 lat. Poznajemy działanie i zastosowanie dawnych sprzętów oraz maszyn wykorzystywanych w codziennych pracach gospodarskich, a także uczestniczymy w obrządku zwierząt. W stodole uruchamiamy młockarnię, śrutownik i sieczkarnię.
czas trwania: 1,5 h
wiek: 6+


POKAŻ MI, CO W GARNKU MASZ – CO DAWNIEJ JADANO NA POMORSKIEJ WSI
Poznajemy dawne wyposażenie kuchni i trady¬cyjny wiejski jadłospis. Gotujemy polewkę na maślance lub kartoflankę, smażymy racuchy na kuchni kaflowej. Młodszym dzieciom proponu¬jemy opowieść o gólcach, gołach, taciorkach... Czyli wspólne wyrabianie klusek ziemniacza¬nych.
czas trwania: 1,5 h
wiek: 9+

DZIECIŃSTWO NA POMORZU
Jak wyglądało dzieciństwo 100 lat temu? Jakie było miejsce dzieci w domu i w życiu całej spo-łeczności wiejskiej? Jakie obowiązki należały do dzieci? Jakimi zabawkami dawniej się bawiły? Spotkanie wzbogacają warsztaty ruchowe bądź manualne. Nieodłącznym elementem zajęć dla młodszych dzieci są spontaniczne i zaaranżo¬wane zabawy, nawiązujące do dawnych zabaw wiejskich, w trakcie których dzieci uczą się wy¬liczanek, poznają zasady dawnych gier i zapo¬mniane zabawki. Starsze dzieci uczą się wyko¬nywania lalki z sitowia lub szmacianej zabawki na wzór takiej, jaką mogła bawić się ich prabab¬cia lub pradziadek.
czas trwania: 1,5-2 h
wiek: 4+ gry i zabawy
7+ warsz. zabawkarskie

OPRÓCZ WARSZTATÓW, ZACHĘCAMY DO SKORZYSTANIA Z DODATKOWYCH ATRAKCJI: PRZEJAŻDŻKEK WOZEM DOOKOŁA WSI, KULIGÓW, JEŚLI BĘDZIE SNIEŻNA ZIMA, OGNISKA I PIECZENIA KIEŁBASEK. OFERTA SKIEROWANA JEST DO GRUP ZORGANIZOWANYCH, LICZBA UCZESTNIKÓW DO 20 OSÓB.

kontakt i rezerwacja warsztatów:
tel. 59 811 94 10 lub 785 993 597
www.muzeum.swolowo.pl

Na Św. Marcina Najlepsza Pomorska Gęsina
10 Października 2019
„NA ŚWIĘTEGO MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA” 9-11 listopada 2019 w Swołowie

W dniach 9-11 listopada 2019 r. w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie odbędzie się impreza plenerowa pt. „Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina”. Organizowana od dziesięciu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce.
Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak).
Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Jest to świetna okazja do popularyzowania wiedzy na temat prozdrowotnych właściwości produktów z gęsi oraz innych potraw i produktów tradycyjnych. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.
Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. W programie imprezy będą również pokazy i warsztaty muzealne prezentowane w naszych zabytkowych obiektach prezentujące dawne zajęcia gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in.
Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.
Wszystkich, którzy lubią świętować, są przywiązani i ciekawi tradycji, ceniący dawne obyczaje, zapraszamy na pomorską Gęsinę do Swołowa. Kultywowanie i podtrzymywanie pięknych tradycji Pomorza, to najlepsza forma nauki historii, historii regionu, a poprzez to również patriotyzmu, a w takim wydaniu, to również gwarancja dobrze spędzonego czasu. Impreza „Na Św. Marcina Najlepsza Pomorska Gęsina” to atrakcyjna alternatywa wspólnego świętowania rocznicy Odzyskania Niepodległości w pięknej pomorskiej wsi Swołowo – stolicy „Krainy w Kratę”.
Zgłoszenia wystawców z potrawami z gęsiny przyjmujemy telefonicznie 59 811 94 10

Podczas Gęsiny w Swołowie w dn. 10-11 listopada będzie prowadzona zbiórka pieniędzy dla Sebastianka.
Sebastian Ambrozik aktualnie ma 3 latka i urodził się z brakiem lewej małżowiny usznej, zarośniętym przewodem słuchowym, wodogłowiem, porażeniem nerwu twarzowego, wadą serca VSD, niedorozwojem żuchwy oraz obniżonym napięciem mięśniowym. W swoim życiu przeszedł już 2 operacje ratujące jego życie oraz 1 ratującą słuch w prawym uszku. Sebastianek dostał szansę odzyskania drugiego uszka oraz całkowitego słuchu w USA u Doktora Youssefa Tahiri. Będzie to tylko jedna operacja podczas której Doktor wykona rekonstrukcję małżowiny usznej oraz wszczepi implant słuchowy Baha 5. Do zakończenia zbiórki na operację brakuje jeszcze 168 tyś.zł. Prosimy wszystkich o pomoc dla naszego synka - rodzice.
Więcej o akcji dla Sebastianka zobzcyć można tu https://m.facebook.com/uszkosebastiana/?ref=bookmarks
Można też wesprzeć #uszkosebastiana na stronie fundacji https://www.siepomaga.pl/uszkosebastiana…


Regulamin_Gesina.pdf 
karta_zgloszenia_-_gesina_2019.doc.docx 
60+ KULTURA
24 Września 2019
W ramach akcji "60 + Kultura" (28-29 września 2019 r.) zapraszamy seniorów do BEZPŁATNYCH odwiedzin Muzeum oraz jego oddziałów w Swołowie i Klukach.
Oferta edukacyjna
10 Września 2019
Oddajemy w Państwa ręce nasz folder dotyczący edukacji w muzeum na wolnym powietrzu – Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie.
Organizowane w muzeum lekcje muzealne to opowieść o tym, jak wyglądało dawne życie na pomorskiej wsi, a także uczestnictwo w dawnych zajęciach: młóceniu zboża, siekaniu słomy, obrządku zwierząt, gotowaniu na kuchni kaflowej, zbieraniu i suszeniu ziół, wyrywaniu lnu, tkaniu na krosnach, czy warzeniu piwa. Opowiadamy, pokazujemy, zdradzamy historie życia mieszkańców wsi sprzed stu laty. Prezentujemy stare narzędzia, archiwalne fotografie, zapomniane przez współczesność przedmioty, uczymy ich rozpoznawania. Oferta edukacyjna adresowana jest do przedszkolaków, uczniów, a także dorosłych. Oprócz warsztatów, organizujemy dodatkowe etnoatrakcje: przejażdżki bryczką lub wozem dookoła wsi, a zimą kuligi. W ogrodzie można biesiadować przy ognisku o każdej porze roku.

W ofercie edukacyjnej Muzeum Kultury Ludowej Pomorza znajdują się lekcje:
• 100 lat – zatrzymany czas, czyli życie w wiejskiej zagrodzie na początku XX w.
• Zwierzęta w zagrodzie
• W czystej chacie – pranie i maglowanie
• Pokaż mi, co w garnku masz – co dawniej jadano na pomorskiej wsi
• Chmiel i słód zachowaj Boże – opowieść o piwie pomorskim
• Utkane opowieści – o wełnie
• Utkane opowieści – o lnie
• Dzieciństwo na Pomorzu
• Fleciki, piszczałki, klekotki – zajęcia muzyczno-ruchowe
• W ofercie znajdują się również lekcje i warsztaty świąteczne o pisankach wielkanocnych, wiosennym zajączku, baranku wielkanocnym, pomorskich piernikach, ozdobach choinkowych.

folder_edukacja_Swolowo_2019.pdf 
XII Konkurs na najlepszą pomorską nalewkę oraz VI Słupskie Święto Miodu
28 Sierpnia 2019
W tym roku zapowiada się wyjątkowo, gdyż impreza połączona jest z Dożynkami Gminy Słupsk. Z tego względu też, nie odbędzie się w „Zagrodzie Albrechta” jak co roku lecz w nowszej części muzeum, dzięki temu po południu swobodnie włączymy się w program dożynek. Biesiadę przy wyśmienitych nalewkach i miodach można będzie zacząć już od godziny 11:00, podczas trwania imprezy piknik kulinarny na miodzie i nie tylko.
Podczas imprezy, rozstrzygnięty zostanie konkurs na "Najlepszą Pomorską Nalewkę". Swój udział potwierdziło kilkanaście gospodyń i gospodarzy z całego Pomorza, którzy przygotowali kilkadziesiąt owocowych i ziołowych napitków. Jury oceni ich kolor, klarowność i bukiet smakowy. Turyści, którzy przyjadą tego dnia do Swołowa będą mogli skosztować pomorskich trunków , a także spróbować tradycyjnych potraw i smakołyków przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich. Wstęp wolny.

Program imprezy

- sprzedaż produktów pszczelich z pasiek rejonu słupskiego
- możliwość degustacji i zakupu produktów wiejskich, nalewek, syropów,
miodu w słoiku i miodu z plastra, zakupu świec woskowych
- prezentacja rodziny pszczelej w szklanym ulu
- Prezentacja dawnego i nowoczesnego sprzętu pszczelarskiego. Degustacja miodu z plastra
- Jak postępować z miodem? – rady prezesa koła pszczelarzy
- Rozstrzygnięcie Konkursu Plastycznego pt.: „Pasieka miejsce niezwykłe”
- Wręczenie odznaczeń pszczelarskich PZP i wyróżnień dla pszczelarzy koła (ok. godz.13.00)
- Wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego (ok. godz. 15.00)
- Promocja sprzedaży bezpośredniej produktów pszczelich od pszczelarzy
- Promocja ogólnopolskiej akcji „Miód kupujesz pszczoły ratujesz”
- Rozstrzygnięcie konkursu na najlepszą Pomorską nalewkę” (15:00)
- Zabawy i konkursy dla dzieci i dorosłych z pszczółką w tle, z nagrodami

Muzeum zaprasza do zwiedzenia wystawy czasowej pt „Rezerwat”. Wystawa powstała w ramach Programu badawczo-dokumentacyjnego „Uprawa roślin zielarskich i ich zastosowanie lecznicze na Pomorzu Środkowym”.

karta zgłoszenia i regulamin do pobrania poniżej:regulamin_nalewki_2019.pdf 
Karta_zgloszenia_2019.pdf 
Zielna, Zielna...
15 Sierpnia 2019
Święto Matki Boskiej Zielnej w Swołowie

Impreza folklorystyczna „Zielna, Zielna” odbędzie się w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie w czwartek 15 sierpnia. Bogaty program wypełnią propozycje zarówno dla ducha, jak i ciała.

Obchodzone w całym kościele katolickim święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w polskiej tradycji ludowej zwane świętem Matki Boskiej Zielnej, jest najstarszym świętem maryjnym, obchodzonym od V wieku. Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie pragnie kontynuować tradycje związane z ludową pobożnością maryjną. Dlatego w programie wydarzenia zaplanowano zarówno akcenty religijne, jak i folklorystyczne.
Centralnym punktem imprezy będzie Msza Święta w swołowskim kościółku pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (!), podczas której zostaną poświęcone bukiety ziół, jako podziękowanie Matce Bożej Wniebowziętej za pomoc w pracy na roli, opiekę na ludźmi i ich plonami. Bukiety ziół i kwiatów będzie można kupić przed wejściem do kościółka – pieniądze zostaną przekazane na cele charytatywne.
Po Mszy Świętej, wszystkie wydarzenia będą rozgrywać się na w ogrodzie terenie Zagrody Albrechta. Przez cały czynny będzie jarmark ziół, kwiatów, warzyw, owoców i przetworów, a także kiermasz rękodzieła. Tegoroczna impreza „Zielna, Zielna” będzie miała charakter poetycko-literacki. Specjalnie dla dzieci zaplanowano przedstawienie teatralne „Bajki Pana Brzechwy”, a dla dorosłych spotkanie z poetą Jackiem Podsiadłą, który premierowo wykona utwór „Dzieje się na działkach. Ogródki miejskie w piosence i nie tylko”. Ponadto najmłodsi będą mogli uczestniczyć w warsztatach tworzenia obrazów z kwiatów, a także lekcji botaniki z szalonym Profesorem Ziółkiem. O badaniach etnobotanicznych prowadzonych na ogródkach działkowych i wynikach badań opowie etnolog Mikołaj Radomski. Podczas imprezy będzie można także obejrzeć wystawę plenerową poświęconą działkowej uprawie ziół i wytwarzaniu roślinnych lekarstw domowych. Gwiazdą muzyczną imprezy będzie kapela Hoyraky z Podlasia.
Impreza folklorystyczna „Zielna, Zielna” rozpocznie się o godz. 10 i potrwa do godz. 17. Bilety wstępu na imprezę w cenie 8 zł. Dzieci do lat 7 wchodzą za darmo. Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie www.muzeum.swolowo.pl.

"Zielna, Zielna" - szczegółowy program wydarzenia:

godz. 10-17 - jarmark ziół, warzyw, owoców, kiermasz rękodzieła (Zagroda Albrechta)

godz. 11 - Msza Święta ze święceniem bukietów w swołowskim kościółku

godz. 12 - "Bajki Pana Brzechwy" - Teatr Gwitajcie (Zagroda Albrechta)

godz. 13.30 - "Dzieje się na działkach" - spotkanie literacko-muzyczne z Jackiem Podsiadłą

godz. 14.30 - wykład "Grunt to zdrowie" - podsumowanie badań etnobotanicznych (sala konferencyjna Zagroda nr 15)

godz. 15 - koncert kapeli Hoyraky

+
lekcja z Profesorem Ziółkiem (Zagroda Albrechta)


*Teatr Gwitajcie ‘Bajki Pana Brzechwy’ - pełen humoru spektakl oparty właśnie na tych najbardziej znanych i nadal aktualnych wierszach, podczas którego aktorzy wcielają się w rozmaite postaci, przywdziewając niemal dwadzieścia różnorodnych kostiumów. Spektakl ten z pewnością nie tylko dostarczy niezapomnianych wrażeń najmłodszej widowni, ale także pozwoli dorosłym chociaż na chwilę powrócić we wspomnieniach do czasów beztroskiego dzieciństwa - któż z nas nie zna choćby jednego wiersza Jana Brzechwy? Całe pokolenia wychowały się na takich utworach jak "Żuraw i czapla", "Na straganie" czy "Samochwała". Do dziś dzieci śpiewają piosenki o "Kaczce Dziwaczce" i tajemniczych Wyspach Bergamutach". (źródło: Teatr Gwitajcie)

*Jacek Podsiadło – poeta, prozaik, felietonista, dziennikarz radiowy, laureat wielu konkursów literackich, m.in. nagrody im. Georga Trakla, Nagrody Kościelskich, Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2015 i 2017, Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2015, pięciokrotnie nominowany do Nagrody Nike (1999, 2000, 2006, 2015 i 2017), a także za debiut prozatorski do Nagrody Gdynia w 2009 roku. Urodził się w 1964 roku w Szewnie k. Ostrowca Świętokrzyskiego. W latach 80. współpracował z pacyfistycznym i ekologicznym ruchem "Wolność i Pokój", od 1991 związany z "bruLionem". Podsiadło rejestruje i lirycznie przetwarza treści codziennego doświadczenia, afirmuje prywatność i autentyzm, głosi sceptycyzm i dystans w stosunku do instytucji i rytuałów życia publicznego. Jego wiersze układają się w poetycki dziennik (często "nocnik") życia upływającego w warunkach z pozoru całkowicie niepoetyckich. Twórca rozwija wątki egzystencjalne, drąży sytuacje i nastroje towarzyszące raczej zwykłości niż ekstrawagancji lub egzotyce. Miłość, Droga (pisane zawsze dużą literą), miejsce, wspomnienie dzieciństwa i młodości stanowią dla niego punkt wyjścia (ale i punkt dojścia...) do rozwinięcia wstęgi zdania, sekwencji skojarzeń i imion. Słowo krąży między konkretem danej chwili (przedmiotu, zdarzenia), a ich – pełnym rozmachu, często olśniewającym, kunsztownym – artystycznym przetworzeniem (źródło: Culture.pl)

*Kapela Hoyraky – ideą grupy jest wykorzystanie wielokulturowości własnego regionu jakim jest Podlasie poprzez łączenie tradycyjnych ukraińskich piosenek ludowych z elementami współczesnego rytmu, wzbogacając je szczyptą rocka i reggae (źródło: Hoyraky.pl)

*wykład ‘Grunt to zdrowie’/Mikołaj Radomski – podsumowanie badań etnobotanicznych i etnofarmakologicznych przeprowadzonych na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Słupsku i Ustce w ramach Programu badawczo-dokumentacyjnego ‘Uprawa roślin zielarskich i ich zastosowanie lecznicze na Pomorzu Środkowym’. Dofinansowano ze Środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

X Plener Kowalski
30 Lipca 2019
2-4 SIERPNIA – X PLENER KOWALSKI W SWOŁOWIE

Wydarzenie organizowane na terenie Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie wspólnie ze Stowarzyszeniem „Forum Kowalskie”.
To będzie wyjątkowe spotkanie nowego pokolenia polskich kowali.
W tym roku to Dziesiąty Jubileuszowy Plener, więc szykuje się wiele atrakcji. Z tej okazji kowale podczas trzech dni, wspólnie wykują duży, metalowy szyld na zabytkową swołowską kuźnię.
Od godziny 10.00 miłośnicy kowalstwa będą mogli zobaczyć pracę kilkudziesięciu kowali, którzy przyjadą do Swołowa z całej Polski. Muzealna kuźnia stanie się wtedy najgorętszym miejscem na Pomorzu. Oprócz pokazu pracy kowali, będzie można zobaczyć wyroby kowalstwa artystycznego, pokaz kucia bułatu, podkuwanie konia, różne techniki, sposoby kucia metalu. Przez cały czas trwania imprezy będą stoiska innych twórców ludowych, lokalnych producentów ekożywności, rybka, gęsina oraz grill w ogrodzie.
W tym roku wydarzeniu towarzyszyć będzie Festiwal Etnobaltika organizowany przez Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk ❗️ W programie od godziny 18.00 w ogrodzie Zagrody Albrechta (Swołowo 8)
w piątek: regionalna Kapela Michalove z Michałowa oraz PoPieronie z Beskidu Żywieckiego.
w sobotę wystąpią: Kaszubska kapela O co Idze oraz góralski zespół folkowy Tekla Klebetnica.
Wstęp na Plener Kowalski oraz Etnobalticę bezpłatny.
Dziecięca Zagroda 20 i 21 lipca
14 Lipca 2019
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza na edukacyjno-artystyczne spotkania z bajkami, rzemiosłem, teatrem, śpiewem, wiejskimi zabawami. Tegoroczna Dziecięca Zagroda, to podróż do świata bajek i spotkanie z "Przyjaciółmi z dzieciństwa". Od godz. 11.00 w krainie "Dawno, dawno temu" czekać będą na najmłodszych:bajkowe atrakcje: bajki-grajki, pisanie bajek, stolarz zabawkarz, kiermasz zabawek, etnozabawy w ogrodzie, czyli życie jak z bajki.

Wydarzeniu towarzyszyć będą Mądre Bajki w wykonaniu Wędrownego Teatru Małe Mi.
W sobotę o 14.00 - Księżycowe opowieści, a w niedzielę o 14.00 - Fintikluszki - folkowe okruszki, czyli przedstawienia z bogactwem uniwersalnej mądrości ludowej ukazane przy pomocy różnych form teatru lalek, tradycyjnych zabawek, instrumentów muzycznych oraz pieśni.

Wstęp na imprezę, czyli na jedną zagrodę muzealną 8 zł.
Zapraszamy!

Wystawa Rezerwat
07 Lipca 2019
Rodzinne Ogrody Działkowe w naszych miastach to oazy zieleni i prawdziwe "rezerwaty" przyrody, obfitujące w setki gatunków roślin: kwiatów, drzew owocowych, krzewów i krzewinek, warzyw oraz roślin zielnych. Są wśród nich rośliny, które wykazują właściwości lecznicze i są wykorzystywane w lecznictwie domowym.
Wystawa "Rezerwat" została zaaranżowana na wolnym powietrzu - wprowadza w świat ogródków działkowych i ich użytkowników. Na muzealnej "działce" można obejrzeć, powąchać i posmakować rośliny, które pomorscy działkowcy zaliczają do leczniczych i które wykorzystują w formie nieprzetworzonej lub do sporządzania środków terapeutycznych. Domowe sposoby leczenia w pewnych aspektach i zakresie noszą ślady tradycyjnej medycyny ludowej.
Przy odrobinie szczęścia w muzealnym "Rezerwacie" spotkacie prawdziwego przedstawiciela "ludu ROD" , który nosi swoją kulturę i należy do elitarnego stowarzyszenia ogrodowego pe-zet-de...
Wystawa powstała w ramach Programu badawczo-dokumentacyjnego "Uprawa roślin zielarskich i ich zastosowanie lecznicze na Pomorzu Środkowym" realizowanego w latach 2018-2019.
Kuratorem wystawy "Rezerwat" jest Mikołaj Radomski, aranżację roślinną stworzyła Bożena Lewuszewska. Muzealna działka udostępniona jest do zwiedzania w godzinach otwarcia Muzeum w Zagrodzie nr 15.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Muzeum jako żywo w każdy czwartek wakacji
06 Lipca 2019
W każdy czwartek proponujemy Państwu atrakcyjną formę spędzania wakacji. Raz w tygodniu będzie można odbyć podróż w czasie i spotkać się z ożywionymi reliktami minionego wieku. Zapraszamy do Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie na niezapomnianą przygodę. Można spróbować swoich sił w praniu na tarze, tkaniu na krosnach, popracować w warsztacie stolarskim, albo wziąć udział w zajęciach muzycznych. W Domu Albrechtów w zagrodzie nr 8 na kuchni kaflowej smażymy racuchy, robimy masło i pieczemy nasz wyśmienity domowy chleb. Na dzieci czekają tu nasze zwierzęta: konie, owce, kaczki, kury, gęsi.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |
Strona internetowa została wykonana dzięki funduszom Unii Europejskiej. Copyright © 2006 - 2020, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku