Aktualności

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |

Dziecięca Zagroda 20 i 21 lipca
14 Lipca 2019
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza na edukacyjno-artystyczne spotkania z bajkami, rzemiosłem, teatrem, śpiewem, wiejskimi zabawami. Tegoroczna Dziecięca Zagroda, to podróż do świata bajek i spotkanie z "Przyjaciółmi z dzieciństwa". Od godz. 11.00 w krainie "Dawno, dawno temu" czekać będą na najmłodszych:bajkowe atrakcje: bajki-grajki, pisanie bajek, stolarz zabawkarz, kiermasz zabawek, etnozabawy w ogrodzie, czyli życie jak z bajki.

Wydarzeniu towarzyszyć będą Mądre Bajki w wykonaniu Wędrownego Teatru Małe Mi.
W sobotę o 14.00 - Księżycowe opowieści, a w niedzielę o 14.00 - Fintikluszki - folkowe okruszki, czyli przedstawienia z bogactwem uniwersalnej mądrości ludowej ukazane przy pomocy różnych form teatru lalek, tradycyjnych zabawek, instrumentów muzycznych oraz pieśni.

Wstęp na imprezę, czyli na jedną zagrodę muzealną 8 zł.
Zapraszamy!

Wystawa Rezerwat
07 Lipca 2019
Rodzinne Ogrody Działkowe w naszych miastach to oazy zieleni i prawdziwe "rezerwaty" przyrody, obfitujące w setki gatunków roślin: kwiatów, drzew owocowych, krzewów i krzewinek, warzyw oraz roślin zielnych. Są wśród nich rośliny, które wykazują właściwości lecznicze i są wykorzystywane w lecznictwie domowym.
Wystawa "Rezerwat" została zaaranżowana na wolnym powietrzu - wprowadza w świat ogródków działkowych i ich użytkowników. Na muzealnej "działce" można obejrzeć, powąchać i posmakować rośliny, które pomorscy działkowcy zaliczają do leczniczych i które wykorzystują w formie nieprzetworzonej lub do sporządzania środków terapeutycznych. Domowe sposoby leczenia w pewnych aspektach i zakresie noszą ślady tradycyjnej medycyny ludowej.
Przy odrobinie szczęścia w muzealnym "Rezerwacie" spotkacie prawdziwego przedstawiciela "ludu ROD" , który nosi swoją kulturę i należy do elitarnego stowarzyszenia ogrodowego pe-zet-de...
Wystawa powstała w ramach Programu badawczo-dokumentacyjnego "Uprawa roślin zielarskich i ich zastosowanie lecznicze na Pomorzu Środkowym" realizowanego w latach 2018-2019.
Kuratorem wystawy "Rezerwat" jest Mikołaj Radomski, aranżację roślinną stworzyła Bożena Lewuszewska. Muzealna działka udostępniona jest do zwiedzania w godzinach otwarcia Muzeum w Zagrodzie nr 15.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Muzeum jako żywo w każdy czwartek wakacji
06 Lipca 2019
W każdy czwartek proponujemy Państwu atrakcyjną formę spędzania wakacji. Raz w tygodniu będzie można odbyć podróż w czasie i spotkać się z ożywionymi reliktami minionego wieku. Zapraszamy do Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie na niezapomnianą przygodę. Można spróbować swoich sił w praniu na tarze, tkaniu na krosnach, popracować w warsztacie stolarskim, albo wziąć udział w zajęciach muzycznych. W Domu Albrechtów w zagrodzie nr 8 na kuchni kaflowej smażymy racuchy, robimy masło i pieczemy nasz wyśmienity domowy chleb. Na dzieci czekają tu nasze zwierzęta: konie, owce, kaczki, kury, gęsi.

MUZEUM JAKO ŻYWO
25 Czerwca 2019
Zapraszamy do Swołowa 27 czerwca (czwartek)

„Muzeum jako żywo” to propozycja przywołania obrazu życia codziennego na dawnej wsi pomorskiej.

W każdy czwartek wakacji, w Swołowie – jednej z najpiękniejszych wsi na Pomorzu – czas cofnie się do początku XX wieku i wskrzeszone zostaną zapomniane rzemiosła.
Tego dnia zastaniemy w kuźni kowala kującego żelazo póki gorące, w chałupie tkaczka zapozna nas ze swoim warsztatem zdobienia tkanin; w stodole przyjrzymy się ciężko pracującemu gospodarzowi młócącemu zboże. W kuchni będzie się unosił zapach drożdżowych racuszków, chleba na zakwasie i świeżo ubitego masła. Zwiedzający będą mieli okazję doglądać zwierząt, pomóc gospodyni przy praniu bielizny, pograć na wiejskich instrumentach. Wykwalifikowany cieśla odda do dyspozycji ojców i dziadków stoły stolarskie, młotki, piły, korby stolarskie.

Będzie dużo o ziołach i ogródkach.

Zapraszamy w każdy czwartek w godz. 11-17 do Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie

Wstęp 10 zł lub 16 zł. Dzieci do 7 lat bezpłatnie.

MAJÓWKA W SWOŁOWIE
24 Kwietnia 2019
Muzeum Kultury Ludowej w Swołowie będzie czynne przez całą majówkę, czyli od 1 do 5 maja włącznie. Zapraszamy do zwiedzania wystaw muzealnych i korzystania z oferty przejazdu bryczką (wymagana wcześniejsza rezerwacja telefoniczna). Dla tych którzy pragną sielskiej aury wsi, zapraszamy do ogrodu i gospody w "Zagrodzie Albrechta". Będzie można odpocząć w hamaku i na kocyku. W te dni Gospoda Swołowo serwuje różności z grilla, jak również specjały z gęsiny.
Muzeum czynne: 10:00 – 16:00
Gospoda Swołowo czynna : 10:00 – 18:00

Niedziela Palmowa i Jarmark Wielkanocny
17 Kwietnia 2019
Za nami pierwszy w tym roku jarmark.
Słoneczna i ciepła aura towarzysząca Niedzieli Palmowej sprzyjała spacerom, spotkaniom z kulturą ludową i współczesną oraz dobrej zabawie na świeżym powietrzu. Przez cały dzień muzeum odwiedziło około 1000 osób. Stodoła w zagrodzie nr 15 pękała w szwach od rękodzieła, a teren zapełniony był straganami ze świątecznymi regionalnymi specjałami.
Niedzielę Palmową w Swołowie rozpoczęła Msza Święta w kościele, a po niej, w uroczystej procesji z palmami uczestnicy Pomorskiego Konkursu na Tradycyjną Palmę Wielkanocną, samorządowcy, goście zaproszeni, turyści i mieszkańcy Swołowa przeszli do muzeum, gdzie już trwał wielkanocny jarmark.
Jak na każdej imprezie plenerowej w Swołowie można było zwiedzać wystawy stałe oraz uczestniczyć w specjalnie przygotowanych na ten dzień warsztatach wielkanocnych: malowanie pisanek, robienie cukrowych baranków, kur z siana oraz pieczenie wiosennych ptaszków w piecu chlebowym.
Do VII Pomorskiego Konkursu na Tradycyjną Palmę Wielkanocną, zorganizowanego przez Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie – oddziale Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną Gminy Słupsk, zgłoszono 38 palm wielkanocnych, wykonanych przez osoby indywidualne, Koła Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenia, Ośrodki Kultury z Gminy Słupsk, Ustka, Smołdzino, Powiatów Sławieńskiego i Koszalińskiego oraz innych miejscowości z Powiatu Słupskiego. Komisja Konkursowa w składzie:
1. Zbigniew Gach - Dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Słupsk – przewodniczący jury
2. Marzenna Mazur – Dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku – członek jury
3. Mikołaj Radomski – Etnolog w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie – członek jury
4. Krzysztof Przewoźny- Plastyk z Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Słupsk – członek jury
Jury VII Regionalnego Konkursu na Tradycyjną Palmę Wielkanocną – Swołowo 2019 na posiedzeniu w dniu 14 kwietnia 2019 roku dokonało zgodnie z regulaminem oceny zgłoszonych do konkursu palm wielkanocnych i w drodze głosowania przyznało nagrody następującym uczestnikom:
I nagrodę w kwocie 400 zł dla Koła Gospodyń Wiejskich przy Sołectwie Kwasowo gm. Sławno
II nagrodę w kwocie 300 zł dla Grupy Młodzieży „Rękodzielni” z Głobina gm. Słupsk
III nagrodę w kwocie 200 zł dla Renaty Knitter z Kanina gm. Smołdzino
wyróżniono 5 palm. Prace wykonali:
1. Centrum Kultury w Mielnie
2. Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich w Sławsku gm. Sławno
3. Dawid Waleszczyk ze Słupska
4. Teresa Brzeska z Możdżanowa gm. Ustka
5. Dorota Gasyna z Możdżanowa gm. Ustka
Każdy uczestnik Konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom za udział w Konkursie.
Specjalne podziękowania Wójta Gminy Słupsk Barbary Dykier, za udział w Konkursie i Niedzieli Palmowej, z rąk Dyrektora CKiBP Gminy Słupsk Zbigniewa Gacha, otrzymały Koła Gospodyń Wiejskich i Świetlice Wiejskie z Gminy Słupsk.
Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w Konkursie i gratulujemy zwycięzcom.
Już dziś zapraszamy na kolejne imprezy plenerowe w Swołowie!
Niedziela Palmowa i Jarmark Wielkanocny
14 Kwietnia 2019
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie oraz Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk zapraszają na wspólne obchody Niedzieli Palmowej.

Tradycje i zwyczaje wielkanocne pomorskich wsi to różnorodna, złożona i bogata historia. To historia tradycji przywiezionych z różnych zakątków Polski, tradycji niezwykle interesujących ale coraz bardziej odległych, ulegających przeobrażeniu i niejednokrotnie zapomnieniu. Obchody Niedzieli Palmowej w muzeum w Swołowie będą znakomitą okazją do zagłębienia się w symbolikę oraz charakter obrzędowości wielkanocnej. Pomogą nam poznać i lepiej zrozumieć zarówno te dawne, pielęgnowane przez wiele pokoleń, tradycje i zwyczaje, jak i te, które tworzymy dziś.

14 kwietnia - WSTĘP BEZPŁATNY - w programie:
o godz. 11.00 Msza Święta w kościele w Swołowie, po Mszy uroczysta procesja do Muzeum
w godz. 10.00-16.00: Konkurs na Palmę Wielkanocną, jarmark wielkanocny, kiermasz rękodzieła, targ produktów regionalnych i wielkanocnych, pokazy i warsztaty wykonywania pisanek, baranków wielkanocnych z masy cukrowej, kurczaków z siana, ptaszków z ciasta. Tego dnia udostępnione do zwiedzania będą również wystawy stałe.
Zapraszamy!

VII Pomorski Konkurs na Tradycyjną Palmę Wielkanocną Swołowo 2019
07 Marca 2019
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie i Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk ogłaszają VII Pomorski Konkurs na Tradycyjną Palmę Wielkanocną.
Konkurs jest otwarty, skierowany do wszystkich zainteresowanych. Składane do konkursu palmy mogą stanowić zarówno pracę indywidualną, jak i zbiorową, a składać je mogą osoby indywidualne, sołectwa, koła gospodyń wiejskich i inne stowarzyszenia działające na terenie Pomorza.
Palmy z wypełnioną kartą zgłoszenia należy dostarczyć do Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie do 14 kwietnia do godz. 12.30.
W Konkursie przewidziane są nagrody pieniężne. Rozstrzygnięcie Konkursu nastąpi 14 kwietnia 2019 roku na terenie Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie w czasie imprezy folklorystycznej „Niedziela Palmowa”.
Wszelkie informacje na temat Konkursu udzielane są w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie pod numerem telefonu: 608 142 690. Sekretarzem Konkursu i osobą do kontaktu w jego sprawie jest Anna Uszyńska, adiunkt Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie.
Regulamin Konkursu i Karta zgłoszenia do pobrania:


karta_zgloszenia_2019a.doc 
Regulamin_Pomorskiego_Konkursu_na_Palme_Wielkanocna.docx 
Wielkanocna Oferta Edukacyjna
26 Lutego 2019
Zapraszamy do korzystania z wielkanocnej oferty edukacyjnej Muzeum w Swołowie.
Do wyboru lekcje:

1. JAJKO – PISANKA WIELKANOCNA
Jakie znaczenie w tradycji ma pisanka wielkanocna? Opowieść o zwyczajach i wierzeniach wielkanocnych, o świątecznej i pełnej bogactwa symbolice jajka. Zdradzamy, od początku do końca, jak wyczarować pisankę, jak nadać jej kolor, a także, jakie sekrety ukryte są w barwach i bogatych wzorach tych małych dzieł sztuki. Uczestnicy poznają dekoracje i techniki zdobienia jaj z różnych regionów Polski oraz samodzielnie wykonają dawnymi technikami pisankę wielkanocną.
czas trwania: 2-3 h
wiek: 5+
cena: 15 zł/os.

2. BARANEK WIELKANOCNY
Marcepanowy, cukrowy, maślany, drożdżowy... A każdy z innej formy. Warsztaty będą okazją do zapoznania się z symboliką „agnuska” w polskiej tradycji Świąt Wielkanocnych. Dzieci dowiedzą się, z jakich form i z czego go wyrabiano i co symbolizuje czerwona chorągiew. Każdy samodzielnie wykona baranka z masy cukrowej za pomocą drewnianej formy snycerskiej. Uzupełnieniem zajęć jest prezentacja materiału multimedialnego.
czas trwania: 1,5 h
wiek: 4+
cena: 15 zł/os.

3. WIOSENNY ZAJĄCZEK
Zajączek wielkanocny, który przynosi dzieciom wielkanocne prezenty jest ściśle związany z niemiecką tradycją wielkanocną, którą z największą przyjemnością kontynuuje się do dziś. Przynosi świąteczne prezenty, zostawia je w koszyczkach przygotowanych przez dzieci. Dlaczego jest symbolem Świąt Wielkanocnych? Uczestnicy samodzielnie wykonają zajączka z ciasta na bazie przepisu na tradycyjny chleb wielkanocny, który dawniej wypiekano na Pomorzu. Tradycyjny wielkanocny chlebek w ksztaucie zajączka będzie piękną ozdobą świątecznego koszyczka.
czas trwania: 1,5-2 h
wiek: 3+
cena: 15 zł/os.

Oferta edukacyjna dla grup zorganizowanych obejmuje również inne lekcje i warsztaty muzealne, których opisy dostępne są na stronie internetowej muzeum. Na specjalne zamówienie zorganizujemy również indywidualne programy edukacyjne, a poziom trudności i zakres tematu, dobierzemy odpowiednio do wieku, potrzeb oraz możliwości percepcyjnych grupy.

Oprócz warsztatów, zachęcamy do korzystania z dodatkowych atrakcji: przejażdżki wozem dookoła wsi, ognisko, pieczenie kiełbasek oraz biesiadowanie w ogrodzie.

kontakt i rezerwacja warsztatów:
tel. 59 811 94 10 lub 785 993 597
www.muzeum.swolowo.pl

Ferie Zimowe w Swołowie
16 Stycznia 2019
FERIE ZIMOWE W SWOŁOWIE
Zapraszamy na zajęcia muzealne w czasie ferii zimowych. Do wyboru lekcje z naszej oferty edukacyjnej:

FLECIKI, PISZCZAŁKI, KLEKOTKI – ZAJĘCIA MUZYCZNO-RUCHOWE DLA MALUCHÓW
Jak i na czym dawniej grały dzieci mieszkające na wsi? Poznajemy proste instrumenty niegdyś samodzielnie wykonywane przez dzieci i daw¬ne narzędzia akustyczne: piszczałki drewniane, gwizdki gliniane, klekotki. Podczas zajęć gramy na instrumentach, przyswajamy tradycyjne me¬lodie, rymowanki, uczymy się dawnych pomor¬skich i kaszubskich tańców, wykonujemy trąbki z kory lub proste instrumenty akustyczne.
czas trwania: 1,5-2 h
wiek: 3+

DZIECIŃSTWO NA POMORZU
Jak wyglądało dzieciństwo 100 lat temu? Jakie było miejsce dzieci w domu i w życiu całej spo-łeczności wiejskiej? Jakie obowiązki należały do dzieci? Jakimi zabawkami dawniej się bawiły? Spotkanie wzbogacają warsztaty ruchowe bądź manualne. Nieodłącznym elementem zajęć dla młodszych dzieci są spontaniczne i zaaranżo¬wane zabawy, nawiązujące do dawnych zabaw wiejskich, w trakcie których dzieci uczą się wy¬liczanek, poznają zasady dawnych gier i zapo¬mniane zabawki. Starsze dzieci uczą się wyko¬nywania lalki z sitowia lub szmacianej zabawki na wzór takiej, jaką mogła bawić się ich prabab¬cia lub pradziadek.
czas trwania: 1,5-2 h
wiek: 4+ gry i zabawy
7+ warsz. zabawkarskie

UTKANE OPOWIEŚCI – O WEŁNIE
Po co owcy wełna? Czym jest runo? – czyli rzecz o ciepłych i wielobarwnych tkaninach, o tym, jak ostrzyc owcę i jak wysnuć z poplątanych koł¬tunów równą, długą nić, gdzie szukać w przy¬rodzie kolorów i jak zabarwić nimi nitkę. Pokazy gręplowania wełny, przędzenia na kołowrot¬ku, tkania na krośnie oraz bardku zapoznają z różnorodnością technik i wzorów tkackich wykorzystanych przy tworzeniu tkanin. Uczest¬nicy próbują swych sił w tkaniu krajki (ozdob¬nej tasiemki) na deseczce zwanej bardko. Młod¬si uczestnicy biorą udział w edukacyjnej grze planszowej uciekające barany.
czas trwania: 2-3 h
wiek: 6+ gra planszowa
8+ tkanie na bardku

UTKANE OPOWIEŚCI – O LNIE
Pokazując kolejne etapy obróbki lnu, łamanie, trzepanie i czesanie, zdradzamy tajniki jednego z najstarszych rzemiosł uprawianych przez człowieka. Pokazy przędzenia na kołowrotku i tkania na krośnie zapoznają z technikami tkac¬kimi i wzornictwem pomorskim. Uczestnicy wykorzystują zdobytą wiedzę w trakcie warsz¬tatów, stanowiących integralną część zajęć – starsze dzieci zasiadają przy krosnach próbując swych sił w tkaniu chodników, młodsze uczą się ozdabiania płótna za pomocą specjalnych kloc¬ków do drukowania tkanin.
czas trwania: 2-3 h
wiek: 5+ drukowanie
obróbka lnu/8+ tkanie

KALIGRAFIA – GĘSIM PIÓREM
Kaligrafia nie bez powodu była niegdyś obo¬wiązkowym przedmiotem w szkołach, mającym za zadanie nie tylko kształtowanie charakteru pisma, ale również cierpliwości, precyzji i kon¬centracji. Warsztaty mają na celu wprowadze¬nie w tajniki sztuki starannego i estetycznego pisania. Uczestnicy zapoznają się z historią pi¬sma oraz dowiedzą się o tym, jak należy przy¬gotować gęsie pióro do pisania. Następnie, za jego pomocą nauczą się kaligrafować dawnym pismem odręcznym kurrentschrift, używanym w Prusach do połowy xx wieku.
czas trwania: 1,5-2 h
wiek: 9+

POKAŻ MI, CO W GARNKU MASZ – CO DAWNIEJ JADANO NA POMORSKIEJ WSI
Poznajemy dawne wyposażenie kuchni i trady¬cyjny wiejski jadłospis. Gotujemy polewkę na maślance lub kartoflankę, smażymy racuchy na kuchni kaflowej. Młodszym dzieciom proponu¬jemy opowieść o gólcach, gołach, taciorkach... Czyli wspólne wyrabianie klusek ziemniacza¬nych. Szkoły gastronomiczne zapraszamy na prezentację materiałów multimedialnych doty¬czących kuchni pomorskiej.
czas trwania: 2-3 h
wiek: 9+


Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
Oddział Etnografii – Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie i Młynie Zamkowym
Swołowo 8, 76-206 Słupsk
Instytucja Kultury Województwa Pomorskiego

kontakt i rezerwacja warsztatów:
tel. 59 811 94 10 lub 785 993 597
www.muzeum.swolowo.pl


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
Strona internetowa została wykonana dzięki funduszom Unii Europejskiej. Copyright © 2006 - 2019, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku