Oferta edukacyjna

Oddajemy w Państwa ręce nasz folder dotyczący edukacji w muzeum na wolnym powietrzu – Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie.
Organizowane w muzeum lekcje muzealne to opowieść o tym, jak wyglądało dawne życie na pomorskiej wsi, a także uczestnictwo w dawnych zajęciach: młóceniu zboża, siekaniu słomy, obrządku zwierząt, gotowaniu na kuchni kaflowej, zbieraniu i suszeniu ziół, wyrywaniu lnu, tkaniu na krosnach, czy warzeniu piwa. Opowiadamy, pokazujemy, zdradzamy historie życia mieszkańców wsi sprzed stu laty. Prezentujemy stare narzędzia, archiwalne fotografie, zapomniane przez współczesność przedmioty, uczymy ich rozpoznawania. Oferta edukacyjna adresowana jest do przedszkolaków, uczniów, a także dorosłych. Oprócz warsztatów, organizujemy dodatkowe etnoatrakcje: przejażdżki bryczką lub wozem dookoła wsi, a zimą kuligi. W ogrodzie można biesiadować przy ognisku o każdej porze roku.

W ofercie edukacyjnej Muzeum Kultury Ludowej Pomorza znajdują się lekcje:
• 100 lat – zatrzymany czas, czyli życie w wiejskiej zagrodzie na początku XX w.
• Zwierzęta w zagrodzie
• W czystej chacie – pranie i maglowanie
• Pokaż mi, co w garnku masz – co dawniej jadano na pomorskiej wsi
• Chmiel i słód zachowaj Boże – opowieść o piwie pomorskim
• Utkane opowieści – o wełnie
• Utkane opowieści – o lnie
• Dzieciństwo na Pomorzu
• Fleciki, piszczałki, klekotki – zajęcia muzyczno-ruchowe
• W ofercie znajdują się również lekcje i warsztaty świąteczne o pisankach wielkanocnych, wiosennym zajączku, baranku wielkanocnym, pomorskich piernikach, ozdobach choinkowych.